en de ru
Dożynki Powiatu Kartuskiego 2016
data: 2016-09-06

Najważniejsze święto rolników powiatu kartuskiego, czyli dożynki, w tym roku odbyło się w niedzielę 4 września 2016 r. w Przodkowie. Bogata tradycja dożynkowa to przede wszystkim zwieńczenie ciężkiej pracy osób, którzy poświęcili się pracy na roli - rolników i ich rodzin, a także mają zapewnić trwałość dobrych plonów na następny rok. Powiat Kartuski każdego roku kultywuje uroczystość „święta plonów”. W tym roku dożynki powiatu kartuskiego rozpoczęły się dziękczynną Mszą świętą w kościele św. Andrzeja w Przodkowie, celebrowaną przez biskupa diecezjalnego ks. Bp. Piotra Krupę. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł spod kościoła na gminny stadion, gdzie nastąpiło przekazanie przez starostów dożynek bochna dożynkowego, gospodarzom Janinie Kwiecień Staroście Kartuskiemu i Andrzejowi Wyrzykowskiemu Wójtowi Gminy Przodkowo. Następnie Gospodarze przywitali przybyłych gości oraz mieszkańców powiatu na tegorocznych dożynkach, a także pogratulowali rolnikom udanych tegorocznych plonów i życzyli pomyślnych zbiorów na przyszłe lata. Wśród zaproszonych gości w uroczystościach dożynkowych wzięli udział m.in.: posłanka Dorota Arciszewska – Mielewczyk, poseł Stanisław Lamczyk, Kazimierz Smoliński Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Mieczysław Woźniak Przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego,  przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Gdyni i Kartuz, przedstawiciele Pomorskiej Izby Rolniczej oraz Burmistrzowie i Wójtowie z gmin powiatu kartuskiego.

Dożynki są również okazją do docenienia działalności rolniczej mieszkańców powiatu kartuskiego m.in. w ramach konkursów Piękna Wieś Pomorska oraz Rolniczy Trafiony Plon.

Wyniki powiatowego konkursu „Piękna wieś 2016”

W kategorii „ZAGRODA ROLNICZA

I Miejsce – Teresa i Józef Stolc, Kiełpino, gm. Kartuzy

II Miejsce – Barbara i Marcin Michalak, Żuromino, gm. Stężyca

III Miejsce – Janina i Jan Lis, Ciechomie, gm. Sierakowice

WYRÓŻNIENIA:

– Lucyna i Roman Marszałkowscy, Zawory, gm. Chmielno

– Bernadeta i Tadeusz Browarczyk, Smołdzino, gm. Przodkowo

– Joanna i Zygmunt Olszewscy, Mściszewice, gm. Sulęczyno

– Ewelina i Marek Gruchała, Ramleje, gm. Somonino

– Ewa i Stanisław Keslinka, Tuchom, gm. Żukowo

 

W kategorii „WIEŚ”- nagroda jest dla całej wsi (na ręce sołtysa)

I Miejsce – wieś Smołdzino, gm. Przodkowo – sołtys:  p. Maria Stasik

II Miejsce – wieś Sulmin, gm. Żukowo – sołtys p. Lidia Cendrowska,

III Miejsce  wieś Ostrzyce, gm. Somonino – sołtys:  p. Mirosław Szalewski,

 

WYRÓŻNIENIA:

– wieś Garcz, gm. Chmielno   -  sołtys: pan Zygmunt Ropela

– wieś Węsiory, gm. Sulęczyno   - sołtys: pani  Maria Łukowicz

– wieś Mirachowo, gm. Kartuzy   - sołtys: pan  Edmund Kotłowski

– wieś Zgorzałe, gm. Stężyca    -  sołtys:   pan  Jerzy Cyman

– wieś Gowidlino, gm. Sierakowice   -  sołtys:   pani  Jolanta Dyszer

 

Konkurs Trafiony Plon 2016 rozstrzygnięty

Dnia 13.07.2016 r. w gospodarstwie rolnym państwa Danuty i Zygmunta Stromskich  w miejscowości Kczewo (gmina Przodkowo) odbyło się szacowanie plonu w ramach  konkursu „Trafiony Plon”. Celem konkursu jest m.in. integracja środowiska wiejskiego, promocja dobrej kultury rolnej oraz popularyzacja stosowania kwalifikowanego materiału siewnego. Zadanie konkursowe polegało na oszacowaniu planu pszenżyta ozimego odmiany Twingo  oraz pszenicy przewódkowej odmiany Monsun na plantacji w pełni wegetacji. Do konkursu przystąpiło 96 rolników z powiatu kartuskiego. Liczba uczestników konkursu rośnie z roku na rok. Jak powiedział jeden z rolników jest to jeden z bardziej trafionych konkursów rolniczych ponieważ można tu się sprawdzić z różnym poziomem wiedzy rolniczej , mały i duży, młody i starszy,  rolnik ale również liczyć na łód szczęścia.

Zbiór oraz komisyjne ważenie plonów odbyło się w dniu 19.08.2014 . Uzyskano plon pszenżyta ozimego – 7,00 t/ha  ,mieszanki zbożowej – 7,85 t/ha.

Co roku na dożynkach powiatowych jest ogłaszany wynik konkursu. Emocje są ogromne, rolnicy oczekują  w napięciu na wyniki  gromadząc się przed scena. Mimo deszczu na tegorocznych dożynkach, pod sceną zgromadziła się liczna grupa rolników.

Trafnie oszacowali plon pszenżyta ozimego:

Franciszk Bisewski z  Miszewa ,

Jacek Wróbel  ze Skrzeszewa,

Małgorzata Gneba ze Zgorzałego  ,

Zbigniew Rejter z Łęczyna ,

Lidia Polańska z Wilanowa ,

Iwona Mądra ze Skrzeszewa ,

Krystian Lejkowski z Barwika,

Krystian Joachim Pikarski  ,

a  pszenicy jarej

Andrzej Sypion z Miszewa   ,

Karol Lis z Żukowa

 

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane  przez sponsorów: PODR w Lubaniu, Pomorska Izba Rolnicza i Firmę nawozowa Luvena SA. Tradycją w tym konkursie jest, przekazanie   laureatom  zboża z ocenianej  plantacji. Każdemu laureatowi po  100 kg pszenicy  z szacowanej plantacji, przekazali państwo Danuta i Zygmunt Stromski.

Podsumowanie konkursu  „Trafiony Plon” organizowanego przez BPODR w Kartuzach na stałe wpisało  się w  scenariusz dożynek powiatowych.

Tradycyjnie na  dożynki powiatowe zespół  BPODR w Kartuzach przygotował  wystawę płodów rolnych i konkursu „Piękna Wieś Pomorska”. Ponadto doradcy na naszym stoisku udzielali porad rolnikom i przetwórcom.

Najpiękniejszy Wieniec Powiatu Kartuskiego oraz Najpiękniejszy Kołacz Dożynkowy

Jednym z punktów uroczystości dożynkowych są również rozstrzygnięcia konkursów:Najpiękniejszy Wieniec Powiatu Kartuskiego oraz Najpiękniejsze Kołacze Dożynkowe. Powołana Komisja samorządowa w składzie: 

Zygmunt Jażdżewski - przedstawiciel Gminy Chmielno, 

Aleksandra Maciborska - Pytka - przedstawiciel Gminy Kartuzy,

Danuta Rzepka - przedstawiciel Gminy Przodkowo, 

Irena Kulwikowska - przedstawiciel Gminy Sierakowice, 

Monika Halman - przedstawiciel Gminy Somonino, 

Gabriela Blok - przedstawiciel Gminy Stężyca, 

Teresa Labuda - przedstawiciel Gminy Sulęczyno, 

Radosław Cebela - przedstawiciel Gminy Żukowo, 

Wojciech Okroj - przedstawiciel Powiatu Kartuskiego.

 

uznała, że Najpiękniejsze Kołacze Dożynkowe zostały przygotowane przez:

1. miejsce Gmina Przodkowo

2. miejsce Gmina Żukowo

3. miejsce Gmina Kartuzy

 

Najpiękniejsze Wieńce Powiatu Kartuskiego:

1. miejsce Gmina Kartuzy

2. miejsce Gmina Sierakowice

3. miejsce Gmina Przodkowo

 

Komisja podkreśla bardzo wysoką jakość wszystkich przygotowanych wieńców zgodnych z regulaminem, nawiązujących do tradycji kaszubskich oraz wymagających pomysłu i wiele pracy wykonawców. Bardzo dziękujemy!

Zgromadzonym czas umilili wykonawcy z Przodkowskiej Orkiestry Dętej, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Małe Kaszuby, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Przodkowianie, zaś wieczorem wystąpiły zespoły: Jambo Africa, Pieczarki oraz Piękni i Młodzi,

Poza występami muzycznymi można było spróbować regionalnych potraw, podziwiać  rękodzieło artystyczne, płody rolne, nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych uczestników festynu,
dla których przygotowano park rozrywki.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.