en de ru
XIII Biesiada Kaszubska - Dni Powiatu Kartuskiego
data: 2016-07-13

W miniony weekend 9-10 lipca 2016 r. w Parku Solidarności w Kartuzach odbyła się XIII Biesiada Kartuska - Dni Powiatu Kartuskiego. W dwudniowym święcie Powiatu Kartuskiego wzięli udział przedstawiciele z zaprzyjaźnionych powiatów: łowickiego, świdnickiego, śniatyńskiego i tatrzańskiego. Poniżej dokładna relacja z imprezy.

Festiwal „Ludzie dla Ludzi”

Podczas pierwszego dnia Biesiady, tj. w sobotę 9 lipca br. w godzinach popołudniowych odbył się Festiwal „Ludzie dla Ludzi”, podczas którego stowarzyszenia i fundacje prezentowały stoiska z mnóstwem atrakcji dla całych rodzin. Podczas festiwalu zbierano fundusze na leczenie chorej na mukowiscydozę Gosi Lemańczyk oraz plastikowe nakrętki dla dzieci chorych na autyzm.

W ramach festiwalu odbyły się Piłkarskie Mini Euro 2016, ćwiczenia jogi i zumby. Koła gospodyń wiejskich pod nadzorem Zyty Górnej ze Stowarzyszenia Kobiet Zgorzałego wspólnie gotowały kaszubską zupę, samorządowcy zmierzyli się z organizacjami pozarządowymi w grze „czerwoną” Baśkę.

Stoiska organizacji podzielono tematycznie:

ZABAWY DLA DZIECI – odbyła się gra miejska dla rodzin z kodami QR, eksperymenty, konkursy, malowanie wielkich plakatów, tworzenie super bohaterów, kolorowanie przestrzennych domków XXL,

RĘKODZIEŁO – stoisko pod hasłem „Zrób sobie prezent”, gdzie pod okiem instruktorów można było bezpłatnie wykonać wyroby techniką decoupage, malować kawą czy poznać technikę drzeworytniczą,

SPORT I INTEGRACJA – odbył się pokaz gry na bębnach Zespołu Kukakike i organizacje zagrały z samorządowcami w „czerwoną” Baśkę, 

WIOSKI TEMATYCZNE – zaprezentowały się pierwsze w powiecie kartuskim: Tabakowa Wioska i Wioska Kamieni i Stolemowych Fantazji. Tutaj także przygotowywano kaszubską zupę ziemniaczaną,

BEZPIECZEŃSTWO – prezentowały się organizacje proobronne ze swoim sprzętem, bronią, umundurowaniem,

ZDROWIE – udzielono specjalistycznych porad profilaktycznych dotyczących boreliozy, zespołu FASD oraz porad dotyczących wychowania dzieci,

EKOLOGIA – można było poznać zasady postępowania z dzikimi zwierzętami, odbyło się ekologiczne koło fortuny, robiono zabawki z recyklingu.

Impreza znana w poprzednich latach jako Targi Organizacji Pozarządowych była współorganizowana z Radą Organizacji Pozarządowych Powiatu Kartuskiego. W festiwalu wzięło udział prawie 30 organizacji i innych instytucji.

Muzyczne brzmienie podczas Dni Powiatu Kartuskiego

W sobotni wieczór na scenie wystąpił Artur Gotz z zespołem w programie „Mężczyzna prawie idealny”. Następnie publiczność miała okazję posłuchać utworów Franka Sinatry, w wykonaniu Big Bandu Jana Konopa. Na zakończenie wieczoru zaśpiewała długo wyczekiwana przez publiczność Ania Dąbrowska, jedna z najbardziej utytułowanych polskich wokalistek, najczęściej nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk, zdobywczyni 8 statuetek. Po koncercie wytrwali wielbiciele wokalistki mogli liczyć na zdobycie autografu.

W niedzielę Biesiada Kaszubska rozpoczęła się wystąpieniem kabaretu Kuńda, który zabawiał publiczność lekkim programem rozrywkowym. Następnie na scenie „królowały” dzieci – to specjalnie z myślą o najmłodszych zaśpiewały pluszowe gwiazdy z grupy Tulinki. Tulinki zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy na scenie, nauki tańca oraz udziału w konkursach z nagrodami.

Niedzielny program muzyczny rozpoczął występ Damroki, która wykonała kaszubskie piosenki z płyty „Made in Kaszebe”, w których śpiewa o miłości, poszukiwaniu równowagi, ale komentuje też dzisiejsze czasy. Następnie wieczór zaczął się mocnym rockowym brzmieniem w wykonaniu Organka, który przyciągnął wielu młodych fanów. Kulminacyjnym punktem imprezy był uznany koncert zespołu Lao Che. Muzycy grający alternatywnego rocka, tegoroczni zdobywcy nagrody Fryderyka za rockowy album roku, zgromadzili wielu zagorzałych słuchaczy. Publiczność zgromadzona przed sceną owacjami przywitała zespół, dokładnie znała i śpiewała utwory wraz z wokalistą, a na zakończenie koncertu gromkimi brawami dopominała się o bisy. Po koncercie zespół rozdawał autografy oraz można było sfotografować się z artystami.

Kraina rękodzieła

Podczas Dni Powiatu Kartuskiego, w niedzielę można było odwiedzić Krainę Rękodzieła Artystycznego. Okazję do zaprezentowania się działalności miały warsztaty terapii zajęciowej z Chmielna, Somonina i Stężycy oraz filia Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnych (SPON) w Sierakowicach. Członkowie tych jednostek zaprosili mieszkańców powiatu do zapoznania się z ich pracą, a także do spróbowania swoich sił w warsztatach rękodzieła.

Ponadto na stoiskach zaprezentowali się zarówno rodzimi twórcy ludowi oraz goście z zaproszonych powiatów. Na stoiskach można było skosztować tradycyjnych wyrobów np. miodów, oscypków, przetworów mleczarskich, win, olei i innych. Ponadto można było skorzystać z atrakcji parku rozrywki, a na licznych stoiskach gastronomicznych posilić się.

„Perła dla życia”

Na scenie wręczono nagrody w konkursie „Perła dla życia”, który adresowany był dla rodzin wielodzietnych z terenu powiatu kartuskiego. Celem konkursu była promocja wielodzietności i docenienie codziennego trudu opieki nad licznym potomstwem. Wyłonione w konkursie rodziny otrzymały od Starosty Janiny Kwiecień i Przewodniczącego Rady Powiatu Kartuskiego Mieczysława Woźniaka gratulacje oraz atrakcyjne nagrody vouchery na zakup sprzętu AGD, a także bilety do Akwarium Gdyńskiego oraz rejsu żeglugą morską na trasie Gdynia – Hel – Gdynia.

Do zobaczenia za rok!

 

 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.